Vrhunski tjedan za Hrvatsko jedrenje u klasi ILCA
📸 Thom Touw
Ovaj pretenciozan naslov zaslužuje pojašnjenje za one koji nisu pratili naše najbolje ILCA jedriličare na njihovim društvenim mrežama posljednjih tjedan dana. Na upravo završenom Europskom prvenstvu klase ILCA 7 članovi JK Mornar osvojili su cijelo pobjedničko postolje, a u muškoj konkurenciji klase ILCA 6 imali smo čak tri jedriličara!
Prvenstvo se jedrilo relativno rano, uobičajeni termin je kroz ljetne mjesece ili u drugom dijelu godine, ali ove godine izabran je ožujak od 10. do 17. a regatno polje smješteno je u Andori, lokaciji koja je jedriličarima u ovoj klasi bila nepoznanica po svim relevantnim pitanjima vezanim uz regatno jedrenje.
Flota koja se okupila u Italiji bila je standardno impozantna za ovaj rang regate. Konkretno po pitanju brojeva to znači da su se u klasi ILCA 7 prijavila 192 jedriličara, U klasi ILCA 6 u ženskoj konkurenciji 117 jedriličarki, odnosno 71 jedriličar u Laseru s istim tim jedrom, ukupno 380 jedriličara i jedriličarki!
Otvaranje regate bilo je po vrlo laganim i nestabilnim uvjetima. Slični uvjeti ponovili su se i idućeg dana s tim da ILCA 7 uopće nije jedrila, a probleme je imala i ženska flota u ILCA 6, pa se regata morala kratiti.
Treći dan regate Regatni odbor bio je u mogućnosti organizirati više jedrenja, ali uvjeti ni ovog puta nisu bili stabilni, pa je ponovno bilo prekidanja i mnoštvo nezadovoljnih jedriličara i trenera.
Tek četvrtog dana regate vjetra je bilo više nego dovoljno. Zapuhalo je 18 - 25 čvorova, ali daj je započeo s odgodom koja će biti objašnjena malo kasnije.
Pretposljednjeg dana regate vjetar ponovno slabi, uvjeti su ponovno nestabilni, ali sve skupine uspješno završavaju još po dva plova, a dodatna tri plova u rezultate dodana su posljednjeg dana prvenstva.
U muškom olimpijskom samcu, klasi ILCA 7 jedrilo je 6 jedriličara. Četvorica su regatu završila u zlatnoj, a dvojica u brončanoj floti. U inačici s manjim jedrom jedrila su petorica naših momaka, a u istoj toj jedrilici, olimpijskom samcu u ženskoj konkurenciji, imali smo tri jedriličarke u zlatnoj skupini i dvije u srebrenoj.
Više detalja o dešavanjima u Andori ispričali su nam glavni akteri Tonči i Filip.
Na moru je bilo baš zeznuto i dosta iscrpljujuće, jer smo dosta sati provodili na moru za ništa. što se toga tiče bili su dosta loše organizirani, kao da nisu pratili što se događa s prognozama.
Dosta zahtjevno je bilo jer smo imali dosta veliki swell sa zapada, u kontra smjeru od vjetra. Tako da su uvjeti bili stvarno malo čudni. Vani, na desetak milja od kraja, svaki dan je puhalo između 40 i 50 čvorova nekakvog jugozapadnjaka koji ne bi dolazio do nas, ali zato je stizao taj neugodni val. A mi smo u većini slučajeva imali vjetar iz 40°tako da su se ta dva elementa stalno konfrotirala.
Uglavnom, iako su uvjeti bili zahtjevni, uspješno smo ih savladali.
Ja sam bio zadovoljan s brzinom i svim ostalim aspektima, tako da je na kraju stigla i medalja.
Sve regate bio sam među deset najboljih. Počeo sam sa 7. mjestom, a trećeg dana napravio sam 1., 4. i 3. mjesto. Nakon toga krenuli smo s finalnim jedrenjima. Finale sam počeo s 2. i 9. mjestom, ali tu regatu su nam poništili. Jedan Nijemac je tražio redress, pa su suci na snimci snimanoj s pina vidjeli da je vani bilo desetak brodova koji nisu bili zapisani i onda su odlučili da to nije bilo fer, da je bila greška Regatnog odbora i poništili su tu regatu.
Sutradan sam opet imao dobar dan i završio sam 3. i 5., a zadnji dan mi je na kraju bio najlošiji. Napravio sam 15., 4. i 12. mjesto. U tim regatama gdje sam bio 15. i 12. nisam dobro stajao, ali sam se uspijevao kroz regatu izvući... loše sam se pozicionirao na startu ta dva puta, ali na kraju je ipak sve dobro završilo.
📸 Thom Touw
Ovu regatu treći dan sam promislio da ne znam što se treba dogoditi da Tonči izgubi :) a meni kontra :) prekinule su se dvije regate na kojima sam izvrsno startao i na kraju smo završili u bod razlike!
Ovo Europsko bilo je užasno teško što zbog uvjeta, što zbog loše odrađenog posla od strane Regatnog odbora koji je prekinuo stvarno puno regata... GPS bove su odlazile svaka u svoj smjer, pa prekidi zbog toga... pa po sedam sati na moru bez da napravi iti jednu regatu... stvarno fizičko i mentalno mrcvarenje.
Ta situacija dovela je do toga da smo svi štrajkali četvrti dan regate. Svi natjecatelji su se okupili i blokirali su ponton i poslana je poruka EurILCA-i da regate ovog ranga moraju biti standardizirane i da održavaju kvalitetu na istoj razini. Također su i treneri imali svoj sastanak na kojem su zaključili iste stvari i u znak protesta taj dan nismo na more izašli sat vremena.
Prethodne tri regate koje smo imali na Malti i u Splitu bile su izvrsne pripreme i u Europsko sam ušao s istom sigurnošću i samopouzdanjem. I onda prvi dan, prvi plov, izletim na startu :)
To je bio malo preagresivan start odmah na otvaranju i to mi definitivno nije trebalo jer je u nastavku to bio jedan uteg koji sam nosio non stop i bio na oprezu sve do posljednjeg plova, jer da sam ponovio takvu grešku bio bi gotov, tako da je bila "glava na panju" cijelo vrijeme.
Iza toga jednu za drugom regatu vodim, pa padne vjetar i prekine se, u drugoj vjetar drica, pa ponovno zbog tih bova regatni prekine regatu... stvarno u tom početnom dijelu nije mi sve išlo od ruke.
Nakon toga ulazimo u finale i otvaram ga s vrlo dobrim rezultatima i tu je još bilo sve super, a onda dolazi posljednji dan regate.
Prvi plov uvjeren sam da će se sve razvijati kako sam zamislio, iz lijepog vjetra koji je stalno jačao i kakav je bio u prognozi, odjednom padne i drica u lijevo i ostanem na startu, ali nekako s 40. mjesta uspijem se izvući na 24. To je bila zadnja situacija gdje sam mogao donekle kiksati i od tada više sebi nisam smio dopustiti nikakvu grešku.
Iduću sam onda pobijedio, a zadnju regatu Tonči i ja i Australac i još trojica koji su bili s određenim bodovnim zaostatkom, a također u kombinaciji za postolje, smo u totalnom presingu. Na prvoj bovi ja sam oko 12., Tonči oko 20. i meni su četvorica već odmaglila, sigurno ulazim 5. Imam još samo mezzonavu, okret i cilj... iza mene je ogromna gužva, a u njoj je i Tonči. Ja gledam iza i procjenjujem da je dovoljno daleko da osvajam zlato... ulazim u cilj, Jozo (Jakelić op.p.) me grli i govori "diga' si zlato", a ja govorim "čekaj, nisam siguran" jer kad sam se okrenuo malo ispred cilja vidim Tonča malo bliže nego sam ga očekivao... zbrajam bodove i on prolazi jednog i za bod diže regatu ispred mene :)
Svejedno sam bio presretan jer sam znao da smo nas trojica na postolju (3. je Pavlos Kontides) i rekao sam sebi da ovaj dan nije bitno koji sam i moram biti zadovoljan jer znam da je ispred mene još cijela sezona, a u dobroj sam formi i sve je na svom mjestu!
📸 Uroš Kekuš Kleva
Osim Tonča i Filipa, kao treći Europljanin, a četvrti u generalnom plasmanu, regatu je na postolju završio još jedan član JK Mornar - Cipranin Pavlos Kontides. Uz njih su u zlatnoj skupini jedrila su još i braća Gašpić. Od 62 jedriličara u najjačoj skupini Bruno je završio na 34. mjestu, a Stipe na 48. Po prosjeku svojih rezultata mogli su završiti i na boljim pozicijama, ali otežavajući elementi za njih dvojicu bili su jedan BFD i DNC.
U brončanoj skupini također su bila ukupno 62 jedriličara, a naš dvojac bio je blizu vrha. Alec Cvinar završio je regatu na 13. mjestu, dok je Božidar Golubić na 16. mjestu.
Sjeni ovog vrhunskog rezultata u skupini ILCA 7 malo je u drugi plan gurnula izvrstan učinak CRO jedara u muškoj konkurenciji klase ILCA 6. Od ukupno pet naših jedriličara koji su jedrili u konkurenciji koja je brojala 71 ime, čak trojica su završila među najboljih deset i dobila čast da budu dio ceremonije proglašenja najboljih.
📸 Thom Touw
Od njih petorica, samo jedan nije bio u konkurenciji U21 i riječ je o najboljem jedriličaru starijem od 21 godine. Na četvrtom mjestu i korak do postolja završio je Mario Novak. Unatoč tome što mu je najlošiji plasman u konačnoj sumi bio 15. mjesto, a svi ostali finiši ispod 10. mjesta, imao je 30 bodova više od trećeplasiranog jedriličara iz Irske.
Prva trojka između sebe je praktički podijelila sva najbolja mjesta na regati.
Uz Marija u društvu najbržih završili su još i Lovre Bakotić koji je završio kao 6., te Tedi Leonardelli koji je regatu završio na 9. mjestu.
U ovoj floti jedrili su još i Max Gjidera koji je završio na 28. mjestu i mlađi brat Bakotić, Jere, koji je završio na 32. mjestu. Treba spomenuti da je Mario Novak inače i trener braće Bakotić.
📸 Thom Touw
Djevojke nažalost nisu bile uspješne kao dečki. Najbolji plasman imala je Sandra Lulić na 35. mjestu. Uz nju su u zlatnoj skupini jedrile još i Elena Vorobeva koja je završila tik jedno mjesto iza Sandre, te Tea Peteh koja tek kreće s nastupima u najjačoj ženskoj konkurenciji, a ovog puta završava na 55. mjestu.
Što se tiče srebrene skupine u klasi ILCA 6, Ursula Balas završava na 16. mjestu, a Petra Mastelić na 27.
Finalne rezultate regate možete pronaći na sljedećim linkovima: